Tančící Lososi

dětský kmen Ligy lesní moudrosti

☰ Menu

Tančící Lososi

Karimatka

Víš, že název karimatka vznikl podle firmy Karrimor, která jako první začala vyrábět pěnové spací podložky?

Karimatka (nebo obecně spací podložka) má důležitý úkol: zamezit úniku tepla do země. My to zpětně vnímáme tak, že nás karimatka hřeje. Ve skutečnosti se ale hřejeme sami a karimatka jen brání tepelným ztrátám (říkáme, že izoluje). Bez funkční karimatky nám v chladu bude zima v jakkoli teplém spacáku.

Je lepší pěnová nebo samonafukovací karimatka?

Ve skutečnosti spíš záleží na kvalitě; až u těch kvalitních má smysl uvažovat, která je lepší.

Pěnová karimatka má tyto výhody:

A nevýhody:

(Samo)nafukovací karimatka má tyto výhody:

A nevýhody:

Pokud tedy (zatím) nepočítáš se spaním na sněhu, doporučuji obyčejnou pěnovou karimatku (nemusíš se bát, že ji zničíš). O něco lepší je karimatka z materiálu EVA, která nenasákne a proto lépe izoluje ve vlhku (je ale dražší). Pokud uvažuješ, že budeš spát v přírodě po celý rok, hodí se mít na zimu samonafukovací karimatku. Pro dostatečnou izolaci je potřeba, aby byla tlustá alespoň 3,5 cm.

Ještě bych se tu chtěl zmínit o alumatkách - jedná se o velmi tenké karimatky (1-2 mm) pokryté z jedné strany hliníkovou fólií. Kromě zábavné diskuze o tom, která strana patří nahoru a která dolů, je její jediná výhoda v tom, že je velmi malá a lehká (dá se sbalit do balíčku velikosti 1 l láhve na vodu). Doporučil bych ji snad jen na letní putování s výhledem dobrého počasí, případně jako nouzové řešení. Izolace je zcela nedostatečná.

Další povídání o karimatce a spacáku můžeš najít třeba na webu Ostrov nápadů.

Diskuze

Pro zobrazení diskuze se přihlas.

Copyright (c) 2020 Tančící Lososi